igor-74 

Oblíbená alba

Alba, která má igor-74 v oblíbených
reklama
24 fotek, 17.11.2018, 14 zobrazení, 14 komentářů
79 fotek, 31.10.2018, 64 zobrazení, 89 komentářů | cestování, krajina, ostatní, příroda
Děčínský Sněžník (německy Hoher Schneeberg) je pískovcová stolová hora vysoká 723 m.
Na Děčínský Sněžník jsme se vydali po zelené z Maxiček a ze stolové hory sešli do vesnice Sněžník a pokračovali částečně po červené a dále neznačenou cestou do Tisé na bus. Asi 15 km.
44 fotek, minulou středu, 55 zobrazení, 41 komentářů | příroda, zvířata
58 fotek, 29.11.2018, 120 zobrazení, 68 komentářů
21 fotek, 3.11.2018, 27 zobrazení, 13 komentářů | krajina, příroda
40 fotek, letos v listopadu, 154 zobrazení, 303 komentářů | doma, dokumenty, koníčky, vesnice, jídlo
ALB 761 - utekl měsíc, no a skoro už utekl i celý rok. Je to pořád hrozný fofr, nezdá se vám?
Kdyby tak byl návod, jak to zpomalit …
Ale co, tak se na to aspoň pojďme podívat ….
14 fotek, 18.9.2017, 53 zobrazení, 39 komentářů | cestování, krajina, příroda, země
V Moabu jsme se trochu zdrželi a západ slunce plánovaný v Monument valley jsem málem nestihl. Běžím z auta a rychle začínám fotit. Slunce už se stolových hor dotýkalo pouze pár minut. Tohle bylo o fous a málem ty tři hodiny na cestě sem a následně hodina a půl na ubytování v Blandigu bylo zbytečné. I proto je fotek v tomto albu jen pár.

Monument Valley (v jazyce národa Navajo Tsé Bii' Ndzisgaii, což znamená údolí skal) je oblastí na Koloradské plošině se světoznámými výhledy na pískovcové stolové hory. Nejvyšší stolová hora vystupuje 300 metrů nad okolní krajinu, která je v nadmořské výšce 1500 aý 1800 m.n.m. Výjevy z této krajiny jsou snad nejtypičtějším výjevem Divokého západu. Červenou barvu zdejší krajině (tedy pískovcům) dodávají oxidy železa, modro-šedivé pískovce jsou pak zbarveny oxidy hořčíku. Na stolových horách můžeme pozorovat tři vrstvy hornin - spodní je Organ Rock Shale břidlicová vrstva, prostřední de Chelly Sandstone pískovcová vrstva a vrchní Moenkopi Formation pískovcová vrstva - ty všechny jsou pak schované pod Shinarump Conglomerate vrstvou z tvrdého pískovce. Krajinu zde doslova modeloval vítr a voda. Teploty se zde během roku navíc značně mění - v letních měsících mohou sahat ke 40°C (42°C rekord), zatímco v zimě klesají i pod -10°C (rekord -23°C). Letní noci jsou zde příjemně osvěžující a teplota po západu slunce klesá rychle, což je dáno i nadmořskou výškou, ve které se nacházíme.
41 fotek, 18.9.2017, 59 zobrazení, 96 komentářů | krajina, makro, příroda, zvířata
Bylo na čase si dát opět trochu odpočinkový den, který jsme strávili v Moabu a jeho okolí. Protože se Moab nachází v Utahu, a Utah patří mezi ta místa na zemi, kde se nacházejí dinosauři, nemohli jsme nějakého toho prastarého ještěra vynechat. První zastávkou byly "Dinosaur tracks" (dinosauří stopy) - dochované a zkamenělé stopy. O kousek dál se nachází Mills Canynon, kde můžete obdivovat dinosauří kosti přímo ve skalách. Pak jsme se rozhodli se mrknout do zdejšího malého muzea shrnujícího kompletní historii oblasti kolem Moabu od pravěku po divoký západ. Je smutní, že i přes varování jsou jak stopy, tak dinosauří kosti vandaly ničeny a odnášeny pryč.
21 fotek, 29.11.2018, 52 zobrazení, 30 komentářů | zvířata
30 fotek, letos v listopadu, 178 zobrazení, 192 komentářů | příroda, rodina-přátelé, zvířata
v Podyjí - flora a fauna z posledních sil - Mašovický lom s tajemnou tabulkou
51 fotek, 17.9.2017, 98 zobrazení, 116 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda
Jak jsem v minulém albu slíbil, tak tu plním - stezka k Mesa Arch vedla skrze skalnaté polopouště, kde můžete bezpečně z cesty obdivovat detaily kryptobiotické půdní krusty aniž byste ji narušili šlapáním. Je to zajímavý a členitý mikrokosmos sám o sobě. Okružní stezka vedoucí ke skalní bráně je dlouhá pouhý necelý kilometr, a díky tomu je nacpaná turisty, kteří navíc neznají šipku "nařizující" jednosměrný provoz, takže se vám protisměrně chodící lidé neustále cpou do cesty. Stejně tak všudypřítomné cedule přikazující neopouštění stezky, abyste nenarušily křehkou slupku chránící půdu, jsou asi jen pro parádu... Kromě mikrosvěta na povrchu pouště tu nalezneme porosty travin, křoví a všemu dominující krásné vzrostlé borovice jedlé a mnohdy prastaré jalovce. V minulém albu jste viděly stromy, které vypadaly, že umírají - většina suchá a mrtvá. Není tomu ale tak! Je to strategie k přežití. Jalovce totiž v období extrémního sucha zastaví přísun vody a živin do některých větví a částí stromu. Díky obětování některých větví získá rostlina větší šanci na přežití. Borovice jedlé zase mají rozsáhlý kořenový systém větší než je nadzemní část rostliny - adaptace důležitá pro získávání životadárné a vzácné vlhkosti. Kořeny se v podzemí zatínají do skály a hledají cestu ve zlomech a puklinách.

Celý čas strávený v tomto národním parku jsme se pohybovali na severu na vrcholcích stolové hory nazývané Island in the Sky více jak 300 metrů nad okolní krajinou (White Rim obklopující Island in the Sky). Většina fotografů v oblasti fotí východ slunce skrze Mesa Arch, my se tam podívali přes den a raději jsem zvolil méně fotografovaný výhled z Marlboro Point na hranici národního parku. Po celém okraji této stolové hory najdete celou řadu vyhlídek - nádherné jsou Green River Overlook a Grand View Point Overlook. Západ slunce jsem původně chtěl fotit ze skalisek poblíž prvého jmenovaného, nakonec jsem se ale rozhodl jet na druhý. Většina lidí zůstává na vyhlídkách v dohledu parkoviště. Což je vlastně dobře. Málo se jich pak, stejně jako my, rozhodne vydat se někam dál - opustit bezpečí vyasfaltovaných nebo vybetonovaných stezek a zmizet mezi skály orientovat se pouze podle občasných sloupků z naskládaných kamenů. Ve tmě se hledá cesta nazpět špatně, to chápu :-) Najít ji po západu slunce za tmy opravdu chvílemi mezi balvany, průrvami a skalisky může dát práci... Krásně čistá obloha mi pak nedala a i když jsme neměli moc času, abychom stihli se ubytovat v noci, tak jsem ještě vyfotil pár stativovek Mléčné dráhy.Jak už jsem zmiňoval dříve v albu z Údolí smrti, jednu noc obětovat nočnímu focení jsem měl naplánovanou na později.
37 fotek, 23.11.2018, 82 zobrazení,
Byl jsem si zazávodit na překážkovém závodě na dostihovém závodišti v Pardubicích. Bylo to prima v noci a při svitu čelovek.
27 fotek, 17.9.2017, 73 zobrazení, 54 komentářů | cestování, krajina, příroda
Marlboro point se nenachází ani v Dead Horse State Park, ani v Canyonlands National Park, ale mezi nimi, a nevede k němu žádná značená cesta. Dostat se tam chce trochu přípravy, a i tak narazíte na překážky. Mezi silnicí a 5 km vzdáleným okrajem skalisek leží polopoušť protkaná několika polními cestami, hromadou trnitého křoví a kaktusů. Navíc chodit mimo skály a cesty je kvůli místy přítomné kryptobiotické krustě nezodpovědné. Jedna z cest, která k vytipovanému výhledu vedla byla však najednou přehrazena plotem a ostnatým drátem - dle mapy to měla být hranice Dead Horse State Parku, ale kdo ví... Času do východu slunce už moc nezbývalo a obcházet to by znamenalo východ prošvihnout. Plot jsme tedy u branky přelezli a cestou pokračovali skrze tento ohrazený cíp na druhou stranu, kde byl opět plot - ale snáze zdolatelný. Pak už jen stačilo z cesty mizící postupně v polopoušti sledovat okraj skalisek a po pískovcích přejít až na ono vytipované místo. Právě v čas. O pár minut později by už bylo opravdu pozdě. Jen tak tak jsem stihl dát dohromady foťák, objektivy a stativ... Ranní ticho, mraky na obloze, vycházející slunce a 300 metrů ničeho pod vámi dodává výhledu na špičatý zbytky plošiny úchvatnou atmosféru. Na rozdíl u výhledů z obou parků jsme zde nepotkali živáčka. Toto místo se sice stává častěji a častěji fotografované, ale díky lehké nedostupnosti, je ještě stále daleko od návalu turistů, a může tak nabídnout trochu toho opravdu netknutého a divokého západu. Alespoň prozatím. Kdo toto místo takto pojmenoval se však údajně neví...
1 video, 28.11.2018, 52 zobrazení, 6 komentářů | zvířata
(vzpomínka na léto pod Modřínem ...)
18 fotek, 17.11.2018, 66 zobrazení, 33 komentářů
azuro,ale pěkně foukalo....
53 fotek, 26.11.2018, 96 zobrazení, 99 komentářů
V neděli jsme dostali pozvánku na výlet od bývalé členky staré party. S její novou partou jsme vyrazili do Čerčan a přes Hlásku mířili do Ladových Hrusic. Zde jsme se rozdělili: oni navštívili Ladovo muzeum a poté šli do Mirošovic na vlak. My jsme do muzea nešli a pokračovali do Mnichovic, kde jsme měli odstavené auto. V neděli bylo počasí o něco lepší než včerejší den: nepršelo, ale slunce se nám taky neobjevilo. Bylo mlžno a tak z jediné vyhlídky u kostela nad Lštění nebylo nic vidět
43 fotek, 29.5.2018, 296 zobrazení, 314 komentářů | architektura, dokumenty, příroda, rodina-přátelé, zvířata
Obec Janov se nachází v okrese Děčín v Ústeckém kraji. Žije v ní 368 obyvatel. Vesnice Janov nachází na hranici národního parku České Švýcarsko přibližně tři kilometry jihovýchodně od pohraniční obce Hřensko. Rozprostírá se na skalní plošině nad údolím řeky Kamenice a Janovského potoka.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Janov_(okres_D%C4%9B%C4%8D%C3%ADn)
40 fotek, letos v srpnu, 151 zobrazení, 103 komentářů
Na hrade Stará Lubovna som už raz bol, ale vôbec som si ho nepamätal. Tak som si ho pozrel znovu.
Sloni  25 | mbkfish
15 fotek, 5.11.2018, 146 zobrazení, 102 komentářů | cestování, příroda
též Bílé kameny (Jitrava - Lužické hory)
album (velmi) volně navazuje na:
https://mbkfish.rajce.idnes.cz/...na_te_nasi_prazske_savane.../
35 fotek, 14.10.2018, 28 zobrazení, 25 komentářů | krajina, příroda

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron